King Electric 27" Baseboard Heater, 500W / 120V, Bright White, 2K1205BW
-54% Off
SKU: sku202512062673 Category:
Description
King Electric Baseboard Heaters are an economical way to provide heat. They are typically used in apartment construction and other rental properties because of low initial cost and maintenance. Quality components guarantee a long-lasting, reliable heater. Not a plug-in model, heater safely hard-wires for 500 W at 120 V.
  • Not a plug-in model, heater safely hard-wires for 500W at 120 V
  • Aluminum Ribbon Fin Element
  • Full Length Safety Cutout
  • Crushproof Element
  • Natural Convection Heat
  • Dent resistant die form cover
  • 1-year warranty
  • Thermostat sold separately