THERMOSOFT 36FF240-10 Floor Heating System, 30 sq. ft, 240V
-74% Off
SKU: sku202512062117 Category:
Description
Features
  • Depth: 1/8"
  • Includes: Installation instructions
  • Item: Electric Floor Heating Kit
  • Length: 10 ft.
  • Width: 36"
  • Ambient Temp. Range: 32 to 104 Degrees F
  • Control Type: Thermostat(Not Included)
  • Manufacturers Warranty Length: 10 yr.
  • Standards: ETLus
  • Heating Cable Construction: 2 Wire, Grounded, Fluoropolymer Insulating Jacket
  • Cold Lead: 15 ft., 14AWG THHN
  • Heating Area: 30 sq. ft.
  • Heating Cable Spacing: 3"
  • Min. Bend Radius: 1-1/4"
  • Item Type: Floor Heating System
  • Brand: THERMOSOFT
  • Manufacturer Part Number: 36FF240-10